המושגים שחשוב לדעת

פיגמנטציה

כתמי עור / פיגמנטציה היא אחת מבעיות העור השכיחות בתחום הדרמטולוגיה הקוסמטית. מלזמה, כתמי שמש (Solar lentigo), כתמים לאחר דלקת (PIH) וכהות סביב העיניים הינם הבעיות העיקריות שבגללן פונים לייעוץ הקוסמטי/דרמטולוגי. היפר פיגמנטציה – היא אחד מתוצרי  הלוואי הקשורים בחשיפה בלתי מבוקרת לשמש, חום הורמונים, דלקת, גנטיקה וגוון עור.

שיזוף

שיזוף הוא מנגנון ההגנה של העור מפני עודף קרינה. כאשר קרני השמש האולטרה סגולות פוגעות בעור, העור מייצר בתגובה כדורי מלנין, שהם הפיגמנט החום המהווה את השיזוף. עור כהה עמיד יותר בפני נזקי השמש, לעומת עור בהיר הסופג יותר מקרינתה. בפעם הבאה שבה ייחשף העור, שכעת שזוף, לקרינה אולטרה סגולה, ייפגע העור פחות ובכך יתמזער נזק הקרינה.

אקנה

אַקְנֶה , הנקראת בעברית גם חַטֶּטֶת, היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. היא מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון. תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים. התופעה ידועה גם בשמות פצעי בגרות, חצ'קונים או פִּצְעוֹנִים.

רטינול

ויטמין A הוא ויטמין כוהלי החיוני לתפקודו התקין של הגוף ומשפיע על ראיית לילה ומערכת הראייה, על תפקוד העור והרקמות הריריות המצפות את מערכת העיכול ומערכת השתן על תפקוד מערכת הרבייה ועל תהליכי הגדילה של הגוף.

פוטו אייג’ינג

תהליך הזדקנות העור הכולל שני סוגים: 1. הסוג הראשון: הזדקנות פנימית/כרונולוגית – שורה של תהליכים פנימיים המשפיעים על הזדקנות העור. 2. הסוג השני: הזדקנות חיצונית – קשורה בהשפעות חיצוניות המשפיעות על הזדקנות העור. מונח זה הוגדר ע”י ד”ר גליקמן בשנת 1986. זהו מצב של הזדקנות עור יחסית מהירה, בהשוואה להזדקנות הפנימית המתרחשת באופן טבעי והיא נובעת מחשיפה כרונית באופן בלתי מבוקר לקרני השמש.

עור רגיש

עור עם נטיה מובהקת לדלקת והוא יכול להיות מלווה הן לעור שמן והן לעור יבש. המטרה הטיפולית בעור מסוג זה היא מניעה: יש להימנע משימוש בתכשירים אגרסיביים. מומלץ להשתמש בתרחיצים עדינים, תכשירים המכילים חומרי הרגעה, חומרים נוגדי דלקת, אנטי אוקסידנטים במרקם התואם את נטיית העור (שמן או יבש) – כלומר תכשיר הידרופילי וליפופילי.

עור עמיד

עור בעל יכולת הגנה גבוהה במיוחד מכיוון שהוא מוגן מהשפעות סביבתיות, אלרגנים ואובדן מים טראנס אפידרמלי, לכן הוא יכול להיות מטופל במוצרים קוסמטיים פעילים חזקים יותר כמו חומצות באחוזים גבוהים יחסית, רטינואידים ונוגדי חמצון אשר אידיאלים לטיפולי פילינג רפואיים עמוקים יותר.

עור שומני

עור שומני מתאפיין מיעוט קמטים עם נטייה לפצעונים. עור שמנוני מטופל היטב עם תכשירי ניקוי מקציפים המכילים חומצה סליצילית. תכשירי הלחות חייבים להיות קלילים והידרופיליים (על בסיס סרום או ג’ל). שימוש ברטינואידים וחומצות בעת הצורך בהחלט מתאפשר ולעיתים אף מומלץ לצורך איזון הפרשת הסבום ונקבוביות פעורות.

לייזר

שיטה להסרת שיער. שיטה זו מסוגלת להוריד כמויות גדולות של שיער משטחים גדולים בגוף (כגון גב או חזה). קרן האור נספגת באופן בררני בפיגמנט החום, לכן השיטה מתאימה לשיער כהה ולא לבעלי שיער ג'ינג'י, בלונדיני או לשיער שיבה וכמו כן אינה מתאימה לבעלי עור כהה. ככל שהשערה כהה יותר, והעור בהיר יותר, כך השיטה יעילה יותר ובטוחה יותר. {מקור-ויקיפדיה}

חידוש העור

Skin Rejuvenation - טיפול הצערת עור SR נחשב לפופולרי בקרב הלקוחות. הטיפול עובד בשני מישורים לשם חידוש העור - חימום שכבת הדרמיס והפעלת מערכת החיסון הטבעית וקליטת גלי האור ע”י כרומופורמים (צובענים) הנמצאים בעור באופן טבעי. הפגיעה הטרמית מעוררת את המערכת החיסונית וגורמת ליצור מחודש של קולגן וכתוצאה מכך העור יראה מוצק ,בעל גוון אחיד, וקמטוטים יופחתו.

IPL

מוכר גם בשם קרן אור ובאנגלית: IPL - Intense pulsed light. טכנולוגיה המשמשת קוסמטיקאיות לטיפולי הסרת שיער וחידוש העור ומשמשת ורופאים בטיפולי רפואת עור. הטכנולוגיה מבוססת על מקור אור בספקטרום רחב, בדרך כלל באורך גל של 500–1,200 ננומטר. {מקור - ויקיפדיה}

מלזמה

מלזמה היא הפרעת עור נרכשת ושכיחה, הנראית באופן דו־צדדי וסימטרי. הפרעה זו יכולה להיגרם בשל בעיה תורשתית, פיצפטריק יחסית גבוה וחשיפה מוגברת לשמש ללא הגנה. לכן, לפני הכל גשו לרופא עור לאבחון רפואי של עומק המלזמה. אזורי מלזמה נפוצים - מרכז הפנים – פיגמנטציה שמופיעה במצח, בלחיים, באף, בשפה העליונה ובסנטר. מלרית – לחיים ואף. מנדיבולרית – אזור הסנטר כמו כן, מלזמה יכולה להופיע גם בכתפיים ובזרועות.